giovedì 13 dicembre 2012

Braciola di cotica e ragù di maiale, czyli roladka ze skory wieprzowej w sosie pomidorowym


Z gory uprzedzam, ze nie jest to danie dla koneserow lekkiej, wikwintnej i "zdrowej" kuchni. Czasem wiadomo, to co smaczne, wcale takie zdrowe nie jest. Glownym skladnikiem dzisiejszego obiadu bedzie skora wieprzowa. Powiecie zapewne: Czego to ona juz nie wymysli?  Nie to nie zaden moj wymysl. To bardzo tradycyjne danie neapolitanskie i skladnik ragù na niedzielny obiad. Ragù - miesny sos, zazwyczaj pomidorowy, robi sie w Neapolu na rozne sposoby. Jest wiec sos pomidorowy na kawalkach wolowiny - spezzatino, na zrazach zawijanych po neapolitansku, pulpetach, surowej kielbasie. Jest tez na wieprzowinie. Zazwyczaj w sklad ragù wieprzowego wchodza: roladka ze skory wieprzowej - braciola di cotica, golonka bez skory i kosci - gallinella di maiale, pare kielbas wieprzowych - salsicce i pare zeberek wieprzowych - tracchie.

Jak robi sie roladke ze skory?
Potrzebna nam bedzie plat skory wieprzowej. Bez szczeciny i z odcieta slonina. plat kroimy na kawalki ok. 20 x 30 cm. Od wewnetrznej strony solimy i pieprzymy. Rozkladamy posiekana natke pietruszki i zabek czosnku. Ukladamy plastry pecorino lub parmezanu i scisle zwijamy, wzdluz krotszego boku.


Owijamy scisle roladke nicia.
Na zdjeciu roladka ze skory wieprzowej i golonka bez kosci i skory.


W garnku, na oliwie zbrazawiamy lekko zgniecione 2-3 zabki czosnku. Usuwamy. Dodajemy mieso i je obsmazamy. Podlewamy winem (bialym lub czerwonym) i je odparowujemy.
Zalewamy ok. 700 ml- 1 l przecieru pomidorowego i podlewamy szklanka wody. Z lekka solimy. Gotujemy pod przykryciem, na niskim ogniu okolo 1,5 godziny do 2 godzin. Na koniec sprawdzamy na sol i ewentualnie dosalamy.


Sos zuzywamy do okraszenia makaronow lub ryzu.
Mieso i skore podajemy na drugie danie.
Z roladki przed podaniem usuwamy nic i kroimy ja w plastry.


Jesli jestescie milosnikami galaretowatych i zelatynowych mies czy chrzastek to serdecznie polecam sprobowac skor :-)
Ja lubie. Smacznego.

8 commenti:

  1. wygląda nader apetycznie i gdybym nie wiedziała z czego to jest to zjadłabym z apetytem, ale skoro już wiem....

    RispondiElimina
  2. wow! niezle. zupelnie nie moje smaki ale przepis przeczytalam i ogladnelam z przyjemoscia:)

    RispondiElimina
  3. Z pewnością ktoś Cie rzuci po tym poście (choć widzę, że Dota Ci wybaczyła!)
    Za to ja się z Tobą ożenię!!!

    RispondiElimina
  4. A ja to jutro ugotuję! Po degustacji dopiszę jakie były wrażenia smakowe.

    RispondiElimina
  5. A ja podziwiam możliwości wykorzystania całego zwierzęcia - niektórzy po prostu zapominają, że wieprzowina to nie tylko polędwica czy szynka. Z szacunku do zwierząt popieram takie potrawy! Pozdrawiam

    RispondiElimina
  6. Jak wcześniej pisałam, że ugotuję i podzielę się wrażeniami smakowymi tak też robię, danie było pyszne, nawet młodzi zjedli ze smakiem. Trochę się dziwili co to. Zapomniałam się wcześniej podpisać teraz to nadrabiam Asta_no

    RispondiElimina
    Risposte
    1. @ Asta_no dziekuje za "cynk". Jest mi zawsze przyjemnie, jesli komus podpasuje danie i smaki. Czasem bywa i tak, ze do jakis potraw musimy sie przyzwyczaic. Czy to wizualnie czy smakowo. Wlasciwie to i w Polsce jemy wieprzowe skorki, np. z nozek w galarecie. Przynajmniej ja jem :-) Pozdrawiam.

      Elimina
  7. Pyszne , pychota , mniam - wlasnie tego szukalam , nie wiedzac jak odtworzyc genialna prostote dania jedzonego dawno temu we Wloszech , DXzieki Pozdr, z N. York

    RispondiElimina

Dziekuje za komentarze. Mozecie pisac je w jezyku polskim, angielskim i wloskim :-)
Thank you for your comments. You can write them in english, polish and italian:-)
Grazie per i Vostri commenti.Potete scriverli in italiano, inglese e polacco :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...