Dzis, znane dobrze, pierogi ruskie. Przepis jest polski, z malym odstepstwem: zamiast twarogu uzylam sera ricotta. Robilam je na swieta i twarogu nie chcialo mi sie produkowac :-)
I kuchni wloskiej wystepuja podobne pierogi. Na Sardynii slynne culurgionis albo pochodzace z Toskanii tortelli mugellani. Oczywiscie zamiast bialego sera dodawana jest np. ricotta, robiola czy swieze pecorino i mieta, ale odkryc mozemy, ze tak naprawde swiat jest maly i to co nam wydaje sie znane, powszednie i typowe, jadane jest i 1000 km dalej, w obcym kraju, o zupelnie innej kulturze i tez jest regionalnym smakolykiem.
Pierogi ruskie sa polska potrawa, ktora zasmakowala mojej neapolitanskiej rodzinie. Tzn. maz je prawie wszystko, ale reszcie nie zawsze wszystko smakuje.
Z podanych proporcji wyszlo mi okolo 120 pierogow. Pierogi robie tak.
Ciasto:
700 g maki
2 jajka
250 ml cieplej wody
szczypta soli
Z powyzszych skladnikow wyrobiam lsniace i elastyczne ciasto. Dziele je na 4 czesci, szczelnie okrywam i odstawiam na pol godziny do odpoczniecia.
Farsz:
Gotuje 1,5 kg umytych ziemniakow w mundurkach. Gdy sa jeszcze gorace zdejmuje lupine i rozgniatam je widelcem. Jesli chcecie mozecie tez ziemniaki obrac, ugotowac w osolonej wodzie i potluc tluczkiem albo ostudzic i przepuscic przez maszynke.
2 spore cebule drobno siekam i podsmazam na zloto, na 2 lyzkach masla.
Do ziemniaczanego purè dodaje zeszklona cebulke i 500 g ricotty. Doprawiam na sol i pieprz i dokladnie wyrabiam mase.
Na lekko podsypanej maka stolnicy rozwalkowuje ciasto. Szklanka wykrawam krazki o srednicy ok 5- 6 cm. Na krazki nakladam farsz, skladam na pol i sklejam.
Mozemy sklejone brzegi uformowac w falbanke lub w warkocz :-)
W miare jak sklejam pierogi ukladam je na tacce i partiami mroze. Pozniej, juz zamrozone, przekladam do woreczkow. ZAMROZONE pierogi wrzucamy partiami na osolony wrzatek. Kiedy wyplyna na powierzchnie gotujemy je 2- 3 minuty. Wyjmujemy lyzka cedzakowa.
Mozemy tez pierogi zblanszowac i schlodzic smarujac je olejem lub rozpuszczonym maslem.
Jak podac pierogi ruskie?
Mozemy pierogi po ugotowaniu obsmazyc na zloto z obu stron.
Tak zjadlam pierwsza ture :-)
Mozemy pierogi okrasic zwyczajnie maslem lub cebulka podsmazona ze skwarkami. Tak skonsumowalam druga partie. :-)
Trzecia partie pierogow zjedlismy na "wloska" modle; z sosem pomidorowym, posypane drobno startym parmezanem.
Wybor nalezy tylko do Was :-)
Smacznego!
Niedlugo, bo w dniach od 12 do 16 lutego, odbedzie sie Festiwal Sanremo 2013. Wytypowano juz 14 artystow ( w tym takze niektore grupy), ktore zaprezentuja w tym roku po 2 utwory. Nowosci.
W tym roku jedna z wykonawczyn bedzie Maria Nazionale - piosenkarka neomelodyczna i aktorka. Piosenki neomelodyczne sa spiewane w dialekcie neapolitanskim jednak ich melodia nie ma charakteru lirycznego jak piesni klasyczne a rock, pop, jazz, disco itp.
Maria Nazionale wziela juz udzial w Festiwalu 2010 spiewajac w duecie z Nino D'Angelo. Zostali zdyskwalifikowani na poczatku. Zobaczymy czy w tym roku Marii pojdzie lepiej i czy bedzie spiewala w dialekcie czy po wlosku.
Ciekawe co myslicie o piosence Jammo jà po neapolitansku?
Sanremo 2010
W zeszlym roku inny neapolitanski piosenkarz - Gigi D'Alessio w duecie z Loredana Bertè zdobyli 4 miejsce piosenka Respirare. Tekst piosenki jest po wlosku.
Jako ciekawostke dodam, ze Loredana Bertè w latach 1989-1993 byla zona tenisisty Björn Borga. Jest tez siostra innej wloskiej piosenkarki Mii Martini.
Sanremo 2012
Trzeci sposób z sosem i parmezanem bardzo mnie zaskoczył, ale musi być przepyszny! Ja niestety nie umiem robić takich ładnych brzegów. ps. Czy dobrze zrozumiałam, że mrozisz surowe pierogi, nie gotując ich uprzednio??
RispondiEliminaWitaj ! wsłuchałam się bardzo w piosenkę Jammo jà i gdybym nie wiedziała że jest po neapolitańsku ,to bym ją zakwalifikowała jako arabską. Piękne głosy. Jutro u mnie pierogi dyniową-serowe /blu/. Ruskie w sosie pomidorowym hmmm... ?? pomyśle.
RispondiEliminaPozdrawiam.
co za piękna falbanka!
RispondiEliminajak zwykle fajny post:) lubię:))
RispondiEliminaMniam, jakie pyszne. Bardzo lubię pierogi, właściwie każde. Nie jadam ich często, ale lubię.
RispondiEliminaW swięta królowały u mnie pierogi z kapustą i grzybami, mięsne i uszka z grzybkami. Mniam.
A Twoje przepysznie wyglądają i smaczne zdjęcia.:)
ja to mam luksus.
RispondiEliminapolecę do spożywczaka i i kupię twaróg. Zrobię ciasto, potem ulepię pierogi. Zobaczymy co mój Włoch powie !
Pozdrawiamy serdecznie
Tapenda
Świetny instruktarz robienia pierogów,zwłaszcza dla takiej osoby jak ja, ktory nigdy w życiu pierogów nie robiła, choć ruskimi nie pogardzę.
RispondiEliminaZaraziłaś ludzi naszymi smakami!!! super!!! bardzo podoba mi się opcja włoska w sposobie podania pierogów- na bank spróbuję. Pozdrawiam
RispondiEliminaZaglądam tu od czasu do czasu, bo miło tu i tyle pyszności z mojej ukochanej Italii:)) A Marie Nazionale uwielbiam i mogłabym słuchać bez końca. Saluti per Te:))
RispondiElimina